Share Button

După înfrângerea Astrei în fața Botoșaniului (0-1), Petrolul își dorea să rămână singura echipă, alături de Steaua, cu punctaj maxim în Liga I. ”Lupii galbeni” erau în grafic după golul lui Teixeira (19), care a deschis scorul după o fază confuză în careul ieșenilor.

Wesley părea să le strice planul ploieștenilor, după golul care a marcat revenirea acestuia în Liga I (25). Misiunea acestora a fost simplificată de Mitici, care a primit direct cartonașul roșu, după faultul din spate asupra lui Albin, în prelungirile primei reprize. Mutu i-a readus pe ”găzari” în avantaj, după ce a fructificat pasa lui Albin și a scăpat singur cu portarul ieșenilor (50). Tamuz a dus scorul la 3-1, gol la colțul lung (55). Cea mai frumoasă fază a meciului a realizat-o Mustivar, care i-a dat o pasă fără să se uite lui Tamuz și acesta a realizat ”dubla”  (71). Eliminarea lui Alcenat, care a primit două cartonașe galbene în 3 minute, nu a mai contat în economia meciului. Albin a stabilit scorul final, 1-5, o lovitură liberă de la 25 de metri perfect executată (90+3).

sursa:sportnews.ro