Categories
Menu
Trică, păcălit de Mincă! “Lupii” continuă să muşte din adversari. CFR Cluj – Petrolul 0-1
March 22, 2015 Stiri Petrolul Ploiesti

Share Button

La capătul unui joc modest, Petrolul s-a impus, în deplasare, cu CFR Cluj, scor 1-0.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Teixeira, din penalty, în ultimul minut al primei reprize. A fost o gafă a fundașilor centrali Larie și Carp, care l-au scăpat pe Astafei, iar acesta a fost trântit în careu de Mincă.

Fără Teixeira, schimbat din precauție – portughezul ar fi putut încasa un ”roșu” în partea a doua, după ce fusese iertat în actul întâi de arbitrul Radu Petrescu, ”lupii” s-au apărat eroic în actul secund și nu au mai emis pretenții în atac.

Chiar și cu accidentarea lui Geraldo, venită după cea a lui Deac, portarul Pecanha a securizat succesul oaspeților. ”Lupii” sunt neînvinși de aproape un an în deplasare. În acest sezon au șapte succese și patru remize externe.

În urma acestei victorii, ploieștenii au 43 de puncte și își consolidează poziția a treia. De partea cealaltă, ardelenii continuă să fie ultimii în Liga I, cu 12 puncte. Doar TAS-ul îi mai poate salva pe jucătorii lui Eugen Trică de retrogradare.

Caseta tehnică:
CFR Cluj – Petrolul 0-1
Marcator: Filipe Teixeira (44)

CFR Cluj: Mincă – Jakolis, Larie, Carp, Camora – Petrucci (Jazvici ’79), Muniru – Deac (Chanturia ’19), Dore, Păun (Tiago Lopes ’83) – Tade. Antrenor: Eugen Trică.

Petrolul Ploieşti: Pecanha – Alcenat, Geraldo (Ipsa ’62), Satli, Peteleu – Filip, Al. Coman – Nepomuceno, Kronaveter (Pastorini ’71), Teixeira (Mareş ’46) – Astafei. Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Mincă ’44, Petrucci ’76, Muniru (după fluierul final) / Teixeira ‘5, Alcenat ’61, Ipsa ’85.

Arbitri: Radu Petrescu (central) – Mircea Grigoriu, Aurel Oniţă (asistenţi) – Sebastian Colţescu, Iulian Dima (asistenţi suplimentari) – Mircea Orbuleţ (rezervă).

Observatori: Cornel Sorescu, Cristian Vasc.

sursa:sportnews.ro