Menu
“Lupii”, transformaţi în “miei”! FCSB – Petrolul 3-1
April 3, 2015 Stiri Petrolul Ploiesti

Share Button

Petrolul a ratat, pentru a doua oară consecutiv, şansa de a se califica în finala Cupei României Timişoreana, de această dată galben-albaştrii fiind eliminaţi de FCSB, după 1-1 la Ploieşti şi 1-3  joi seară, în returul disputat pe Arena Naţională.

În primul sfert de oră al partidei s-a jucat prudent, ambele formaţii fiind timorate de importanţa jocului, la finele cărinterioruia o singură echipă avea să ajungă în finala competiţiei. Gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 20, după ce Popa a speculat apatia generală a defensivei petroliste şi a înscris cu un şut plasat, pe jos, în dreapta lui Pecanha. Tamuz a semnat prima şi singura acţiune notabilă a lupilor în prima repriză, însă şutul său a poposit în braţele lui Cojocaru. FCSB a profitat de cel de-al doilea cadou oferit de găzari şi şi-a majorat diferenţa. Satli a pierdut duelul cu Iancu, iar ultimul a trimis precis, în colţul lung. Trecuse puţin peste o jumătate de oră, iar Petrolul era deja condusă cu două goluri diferenţă. Cu acest scor s-a intrat şi la cabine, unde Rednic a regândit strategia.

A făcut două mutări, introducându-i pe Filip şi Tchite, în locul lui Vasilache şi, respectiv, Kronavater, iar jocul Petrolului în ofensivă dădea semne că-şi revine graţie câtorva acţiuni ale atacantului belgian. Cu toate acestea, ocaziile clare ale haitei au întârziat să apară şi, mai mult decât atât, FCSB a continuat să irosească şi alte oportunităţi, prin Tănase şi Ţucudean. Iar în minutul 69 a mai înscris o dată prin Tănase, după ce căpitanul bucureştenilor l-a întors pe Alcenat şi a trimis elegant, în colţul lung. Cea de-a treia lovitură primită i-a trezit din letargie pe elevii lui Rednic, însă pentru doar un minut. Ipsa a reluat în poartă centrarea din corner a lui Teixeira, dar golul croatului n-a salvat nici măcar onoarea ploieştenilor. Asta pentru că Petrolul a arătat mult prea puţin într-un meci în care avea nevoie să dea totul. Lupilor nu le mai rămâne acum decât să-şi lingă rănile, să-şi refacă repede moralul şi să se concentreze pe campionat. Ce-a mai rămas din el! Şi din ei!

FCSB – Petrolul 3-1
Marcatori: Popa (20), Iancu (32), Tănase (69) / Ipsa (70)

FCSB: Cojocaru – Papp, Varela, Toşca, Guilherme – Prepeliţă, Breeveld – Ad. Popa (87 L. Filip), Iancu (73 Stanciu), Tănase (cpt) – Ţucudean (71 Rusescu). Antrenor: Constantin Gâlcă

Petrolul: Pecanha (cpt) – Alcenat (78 Peteleu), Satli, Ipsa, Fanchone – Kronaveter (46 I. Filip), De Lucas – Vasilache (46 Tchite), Astafei, Teixeira – Tamuz. Antrenor: Mircea Rednic

Au arbitrat: George Găman (Craiova) – arbitru; Radu Ghinguleac (Bucureşti), Ciprian Danşa (Oradea) – asistenţi; Robert Dumitru (Braşov), Iulian Călin (Ştefăneşti) – adiţionali; Stebastian Stoianov (Constanţa) – rezervă.

Observatori: Octavian Goga (Braşov), Laszlo Sajtos (Sibiu).

sursa:fcpetrolul.ro