Categories
Menu
Inevitabilul s-a produs: ”Lupii” au retrogradat in Serie B! Voluntari – Petrolul 2-0
May 21, 2016 Stiri Petrolul Ploiesti

Share Button

Petrolul şi-a compromis definitiv şansele de a rămâne în primul eşalon, după eşecul suferit pe terenul lui FC Voluntari. Ilfovenii s-au impus cu scorul de 2-0, prin dubla lui Bălan (10, pen. şi 90+3), ploieştenii jucând aproape o oră în inferioritate numerică, Benga fiind eliminat în minutul 35.

Cvasi-decisiv pentru salvarea de la retrogradare, privit din prisma Petrolului, meciul de la Voluntari a început cu un veritabil cadou pe care Benga l-a făcut amfitrionilor. Trecuseră zece minute de la startul întâlnirii, când fundaşul central al “galben-albaştrilor” a comis un henţ greu de explicat în propria suprafaţă de pedeapsă, dându-i şansa lui Bălan să-şi aducă echipa în avantaj, după un penalty transformat fără emoţii.fcp, petrolul, voluntari, cobrea

Din acel moment, era din ce în ce mai clar faptul că speranţele atârnă de un fir de aţă, iar totul a devenit aproape imposibil atunci când, cu zece minute înainte de pauză, Benga şi-a completat după-amiaza de coşmar cu un al doilea cartonaş galben, după cel văzut la faza penaltyului, Petrolul rămânând să joace aproape o oră în inferioritate numerică. În timpul scurs între cele două evenimente, ploieştenii căutaseră să reintre în meci, dar “voleul” lui Zoubir (23) a trecut de puţin peste transversală, iar cursa, pe stânga, a lui Astafei (28) s-a încheiat cu o centrare periculoasă în faţa porţii, la care, însă, Maftei a intervenit decisiv.

După reluare, “lupii” au încercat să arate că n-au depus armele, incursiunile lui Zoubir au creat ceva panică în careul advers, dar la fel de adevărat e că şi Voluntariul a fost foarte aproape de golul doi, prin Bălan, atunci când Mişelăricu (55) a respins din faţa porţii goale.

David (62) l-a pus la încercare, cu un şut din afara careului, pe Bornescu, Zoubir (74) n-a putut să-l învingă, din 10 metri, pe portarul gazdelor, Michael (79) a irosit o oportunitate uriaşă, Bornescu a mai salvat o data din faţa lui Zoubir (86), iar, în prelungiri, Bălan (90+3) a realizat “dubla” şi aşa s-a scris, până la urmă, istoria meciului de care depindea ultima şansă a “găzarilor” de a supravieţui în primul eşalon.

Petrolul retrogradează, în acest moment, matematic în Liga a II-a, cu două etape înainte de finalul sezonului, meciurile cu Concordia Chiajna (marţi, “Ilie Oană”) şi CS “U” Craiova (duminică, în deplasare) nemaiputând schimba ceva în configuraţia clasamentului.

FC Voluntari – FC Petrolul Ploieşti 2-0 (1-0)

Marcator: Bălan (10, pen., 90+3).

FC Voluntari: Bornescu – Filipov (46 Iorga), Ţâru, Maftei (cpt), Mitache (82 Novakovic) – Moke – Rus, Achim (76 Pancu), Novac, Enceanu – Bălan. Antrenor: Sorin Popescu.

FC Petrolul: Cobrea (cpt) – David, Mişelăricu, Benga, Begeorgi (43 Beţa) – Gavrilă (72 Michail), Ziani, Guerriero, Astafei – Zoubir – Pacarv(43 Bucşa). Antrenor: Ionel Gane.

Au arbitrat: Cristian Balaj (Baia Mare) – Ovidiu Artene (Vaslui) şi Aurel Oniţa (Constanţa).

Adiţonali: Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea) şi Robert Dumitru (Sf. Gheorghe).

Arbitru de rezervă: Bogdan Velicu (Bucureşti).

Observatori: Viorel Anghelinei (Galaţi) şi Alexandru Deaconu (Bucureşti).

Cartonaş roşu: Benga (35).

sursa:fcpetrolul.ro