Menu
ComănesKO i-a stricat debutul golgheterului Tchite! Calificarea se joacă în Ghencea
March 6, 2015 Stiri Petrolul Ploiesti

Share Button

Pe o lapoviță sâcâitoare, Petrolul şi FCSB au remizat, pe stadionul “Ilie Oană”, în prima manşă a semifinalei Cupei României, scor 1-1.

Tchite, debutant la “lupi”, a deschis scorul, în minutul 22, după o fază precedată de o lovitură liberă executată de Vasilache. FCSB a egalat în minutul 90+4, după o altă fază controversată. ”Găzarii” au cerut şi aut, şi fault în atac în momentele premergătoare primului gol din istoria “roş-albaştrilor”! Ambele tabere au cerut şi câte un penalty. Toate greşelile arbitrului Adrian Comănescu, altfel un ”cavaler” compromis, care ar fi trebuit pensionat, au fost evidente. Paul Papp ar fi trebuit eliminat, pentru un fault dur, și ar fi trebuit să primească al doilea ”galben”. În plus, ambele combatante au avut şi câte o bară.

Meciul a avut şi momente încinse, dar şi multe perioade de acalmie, când practic nu s-a jucat nimic. Teixeira a luminat jocul gazdelor. Echipa lui Costel Gâlcă a ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie, dar pleacă cu prima șansă în cea de-a doua manșă a semifinalei Cupei României. Returul este programat pe  2 aprilie, la Bucureşti.

Caseta tehnică

Petrolul Ploiești – FCSB 1-1
Marcatori: Tchite (22)/ Chipciu (94)

Petrolul Ploieşti: Pechana – Alcenat, Geraldo, Ipsa, Fanchone – Marinescu – Astafei, Vasilache (Al. Coman ’70), Satli, Teixeira (Mareş ’90+1) – Tchite (Peteleu ’69). Antrenor: Mircea Rednic.

FCSB: Arlauskis – Râpă, Papp (Tamaş ’58), Varela, Toşca – Prepeliţă, Bourceanu (Neagu ’74) – Ad. Popa, Chipciu, Tănase – Ţucudean (Rusescu ’46). Antrenor: Constantin Gâlcă.

Cartonaşe galbene: Geraldo ’82, Satli ’88 / Papp ’20, Bourceanu ’72, Neagu ’76.

Arbitri: Adrian Comănescu (central) – Octavian Şovre, Vasile Marinescu (asistenţi) – Radu Petrescu, Marian Balaci (asistenţi suplimentari) – Radu Timar (rezervă).

Observatori: Cornel Sorescu, Octavian Goga.

sursa:sportnews.ro